  • Mfr # 1260-D14M-20
  • Zoro # G006401099
Pitch Length - Timing Belts
1260 mm (49.61 in)
Number of Teeth - Timing Belts
90
Industry Number - Timing Belts
1260-D14M-20
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1260-D14M-20
Pitch Length - Timing Belts
1260 mm (49.61 in)
Top Width
20 mm (0.79 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
90
Industry Number - Timing Belts
1260-D14M-20
Weight
0.74
Temp. Range
-30 F to 160 F
Description
Top Width-20 mm (0.79 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1260 mm (49.61 in)