  • Mfr # 1358-D14M-200
  • Zoro # G706405793
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1358 mm (53.46 in)
Number of Teeth - Timing Belts
97
Industry Number - Timing Belts
1358-D14M-200
Temp. Range
-30 F to 160 F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1358-D14M-200
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1358 mm (53.46 in)
Top Width
200 mm (7.87 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
97
Industry Number - Timing Belts
1358-D14M-200
Temp. Range
-30 F to 160 F
Features
Weight
7.98
Storage Temp.
40F-100F
Number of Ribs
1
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Standards
RMA
Banded Belt
No
Description
Top Width-200 mm (7.87 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1358 mm (53.46 in)