  • Mfr # 1470-D14M-50
  • Zoro # G006406896
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1470 mm (57.87 in)
Number of Teeth - Timing Belts
105
Industry Number - Timing Belts
1470-D14M-50
Temp. Range
-30 F to 160 F
Standards
RMA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1470-D14M-50
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1470 mm (57.87 in)
Height
0.59 in
Top Width
50 mm (1.97 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
105
Industry Number - Timing Belts
1470-D14M-50
Temp. Range
-30 F to 160 F
Standards
RMA
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
2.16
Number of Ribs
1
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Description
Top Width-50 mm (1.97 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1470 mm (57.87 in)