  • Mfr # 1512-D14M-25
  • Zoro # G006424425
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1512 mm (59.53 in)
Number of Teeth - Timing Belts
108
Industry Number - Timing Belts
1512-D14M-25
Temp. Range
-30 F to 160 F
Banded Belt
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1512-D14M-25
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1512 mm (59.53 in)
Height
0.59 in
Top Width
25 mm (0.98 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
108
Industry Number - Timing Belts
1512-D14M-25
Temp. Range
-30 F to 160 F
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Weight
1.11
Number of Ribs
1
Standards
RMA
Material
Rubber
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Description
Top Width-25 mm (0.98 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1512 mm (59.53 in)