  • Mfr # 1540-D14M-85
  • Zoro # G306425795
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1540 mm (60.63 in)
Number of Teeth - Timing Belts
110
Industry Number - Timing Belts
1540-D14M-85
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1540-D14M-85
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1540 mm (60.63 in)
Top Width
85 mm (3.35 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
110
Industry Number - Timing Belts
1540-D14M-85
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Number of Ribs
1
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Material
Rubber
Weight
3.85
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F
Description
Top Width-85 mm (3.35 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1540 mm (60.63 in)