  • Mfr # 1568-D14M-15
  • Zoro # G206425413
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1568 mm (61.73 in)
Number of Teeth - Timing Belts
112
Industry Number - Timing Belts
1568-D14M-15
Top Width
15 mm (0.59 in)
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1568-D14M-15
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1568 mm (61.73 in)
Top Width
15 mm (0.59 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
112
Industry Number - Timing Belts
1568-D14M-15
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F
Number of Ribs
1
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
0.69
Banded Belt
No
Description
Top Width-15 mm (0.59 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1568 mm (61.73 in)