  • Mfr # 1610-D14M-20
  • Zoro # G706415815
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1610 mm (63.39 in)
Number of Teeth - Timing Belts
115
Industry Number - Timing Belts
1610-D14M-20
Top Width
20 mm (0.79 in)
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1610-D14M-20
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1610 mm (63.39 in)
Top Width
20 mm (0.79 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
115
Industry Number - Timing Belts
1610-D14M-20
Features
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Number of Ribs
1
Standards
RMA
Banded Belt
No
Weight
9.47
Storage Temp.
40F-100F
Description
Top Width-20 mm (0.79 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1610 mm (63.39 in)
Height-0.59 in
Number of Ribs-1