  • Mfr # 1736-D14M-20
  • Zoro # G106426367
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1736 mm (68.35 in)
Number of Teeth - Timing Belts
124
Industry Number - Timing Belts
1736-D14M-20
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1736-D14M-20
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1736 mm (68.35 in)
Height
0.59 in
Top Width
20 mm (0.79 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
124
Industry Number - Timing Belts
1736-D14M-20
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Number of Ribs
1
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
1.02
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Material
Rubber
Description
Top Width-20 mm (0.79 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1736 mm (68.35 in)