  • Mfr # 1806-D14M-50
  • Zoro # G206411492
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1806 mm (71.1 in)
Number of Teeth - Timing Belts
129
Industry Number - Timing Belts
1806-D14M-50
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1806-D14M-50
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1806 mm (71.1 in)
Top Width
50 mm (1.97 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
129
Industry Number - Timing Belts
1806-D14M-50
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Banded Belt
No
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
2.66
Number of Ribs
1
Temp. Range
-30 F to 160 F
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Description
Top Width-50 mm (1.97 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1806 mm (71.1 in)