  • Mfr # 1946-D14M-20
  • Zoro # G206412369
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1946 mm (76.61 in)
Number of Teeth - Timing Belts
139
Industry Number - Timing Belts
1946-D14M-20
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Top Width
20 mm (0.79 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1946-D14M-20
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1946 mm (76.61 in)
Top Width
20 mm (0.79 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
139
Industry Number - Timing Belts
1946-D14M-20
Features
Weight
1.14
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Banded Belt
No
Standards
RMA
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Number of Ribs
1
Temp. Range
-30 F to 160 F
For Use With
Heavy Duty General Application
Description
Top Width-20 mm (0.79 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1946 mm (76.61 in)