  • Mfr # 1988-D14M-200
  • Zoro # G206413717
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1988 mm (78.27 in)
Number of Teeth - Timing Belts
142
Industry Number - Timing Belts
1988-D14M-200
Top Width
200 mm (7.87 in)
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1988-D14M-200
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1988 mm (78.27 in)
Top Width
200 mm (7.87 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
142
Industry Number - Timing Belts
1988-D14M-200
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Number of Ribs
1
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F
Material
Rubber
Weight
11.68
Description
Top Width-200 mm (7.87 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1988 mm (78.27 in)