  • Mfr # 2198-D14M-20
  • Zoro # G906414601
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2198 mm (86.54 in)
Number of Teeth - Timing Belts
157
Industry Number - Timing Belts
2198-D14M-20
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
2198-D14M-20
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2198 mm (86.54 in)
Height
0.59 in
Top Width
20 mm (0.79 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
157
Industry Number - Timing Belts
2198-D14M-20
Features
For Use With
Heavy Duty General Application
Number of Ribs
1
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F
Banded Belt
No
Standards
RMA
Weight
1.29
Description
Top Width-20 mm (0.79 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2198 mm (86.54 in)