  • Mfr # 2450-D14M-25
  • Zoro # G406415542
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2450 mm (96.46 in)
Number of Teeth - Timing Belts
175
Industry Number - Timing Belts
2450-D14M-25
Number of Ribs
1
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
2450-D14M-25
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2450 mm (96.46 in)
Height
0.59 in
Top Width
25 mm (0.98 in)
175
Industry Number - Timing Belts
2450-D14M-25
Number of Ribs
1
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Weight
1.8
Storage Temp.
40F-100F
Description
Top Width-25 mm (0.98 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2450 mm (96.46 in)