  • Mfr # 2506-D14M-25
  • Zoro # G806415647
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2506 mm (98.66 in)
Number of Teeth - Timing Belts
179
Industry Number - Timing Belts
2506-D14M-25
Top Width
25 mm (0.98 in)
Weight
1.84
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2506-D14M-25
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2506 mm (98.66 in)
Top Width
25 mm (0.98 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
179
Industry Number - Timing Belts
2506-D14M-25
Weight
1.84
Material
Rubber
Standards
RMA
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Number of Ribs
1
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Description
Top Width-25 mm (0.98 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2506 mm (98.66 in)