  • Mfr # 2590-D14M-15
  • Zoro # G106416351
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2590 mm (101.97 in)
Number of Teeth - Timing Belts
185
Industry Number - Timing Belts
2590-D14M-15
Standards
RMA
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
2590-D14M-15
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2590 mm (101.97 in)
Top Width
15 mm (0.59 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
185
Industry Number - Timing Belts
2590-D14M-15
Standards
RMA
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F
Weight
1.14
Banded Belt
No
Number of Ribs
1
Description
Top Width-15 mm (0.59 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2590 mm (101.97 in)