  • Mfr # 2604-D14M-200
  • Zoro # G306417202
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2604 mm (102.52 in)
Number of Teeth - Timing Belts
186
Industry Number - Timing Belts
2604-D14M-200
Standards
RMA
Number of Ribs
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
2604-D14M-200
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2604 mm (102.52 in)
Height
0.59 in
Top Width
200 mm (7.87 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
186
Industry Number - Timing Belts
2604-D14M-200
Standards
RMA
Number of Ribs
1
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F
Weight
15.3
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Description
Top Width-200 mm (7.87 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2604 mm (102.52 in)