  • Mfr # 3038-D14M-150
  • Zoro # G306400693
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
3038 mm (119.61 in)
Number of Teeth - Timing Belts
217
Industry Number - Timing Belts
3038-D14M-150
Top Width
150 mm (5.91 in)
For Use With
Heavy Duty General Application
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3038-D14M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
3038 mm (119.61 in)
Top Width
150 mm (5.91 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
217
Industry Number - Timing Belts
3038-D14M-150
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F
Number of Ribs
1
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Weight
13.4
Material
Rubber
Banded Belt
No
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-3038 mm (119.61 in)