  • Mfr # 3850-D14M-50
  • Zoro # G406401002
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
3850 mm (151.57 in)
Number of Teeth - Timing Belts
275
Industry Number - Timing Belts
3850-D14M-50
Standards
RMA
Top Width
50 mm (1.97 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3850-D14M-50
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
3850 mm (151.57 in)
Top Width
50 mm (1.97 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
275
Industry Number - Timing Belts
3850-D14M-50
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F
Storage Temp.
40F-100F
Number of Ribs
1
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
5.66
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Description
Top Width-50 mm (1.97 in)
Material-Rubber
Pitch Length-3850 mm (151.57 in)