  • Mfr # 3850-D14M-85
  • Zoro # G806401015
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
3850 mm (151.57 in)
Number of Teeth - Timing Belts
275
Industry Number - Timing Belts
3850-D14M-85
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
3850-D14M-85
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
3850 mm (151.57 in)
Height
0.59 in
Top Width
85 mm (3.35 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
275
Industry Number - Timing Belts
3850-D14M-85
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Number of Ribs
1
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
9.62
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Description
Top Width-85 mm (3.35 in)
Material-Rubber
Pitch Length-3850 mm (151.57 in)