  • Mfr # 4004-D14M-150
  • Zoro # G306401157
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
4004 mm (157.64 in)
Number of Teeth - Timing Belts
286
Industry Number - Timing Belts
4004-D14M-150
Temp. Range
-30 F to 160 F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
4004-D14M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
4004 mm (157.64 in)
Top Width
150 mm (5.91 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
286
Industry Number - Timing Belts
4004-D14M-150
Temp. Range
-30 F to 160 F
Features
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Number of Ribs
1
Standards
RMA
Banded Belt
No
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
17.66
Storage Temp.
40F-100F
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-4004 mm (157.64 in)