  • Mfr # 4326-D14M-50
  • Zoro # G306402727
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
4326 mm (170.32 in)
Number of Teeth - Timing Belts
309
Industry Number - Timing Belts
4326-D14M-50
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Standards
RMA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
4326-D14M-50
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
4326 mm (170.32 in)
Top Width
50 mm (1.97 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
309
Industry Number - Timing Belts
4326-D14M-50
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F
Number of Ribs
1
Banded Belt
No
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
6.36
For Use With
Heavy Duty General Application
Description
Top Width-50 mm (1.97 in)
Material-Rubber
Pitch Length-4326 mm (170.32 in)