  • Mfr # 826-D14M-100
  • Zoro # G506415794
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
826 mm (32.52 in)
Number of Teeth - Timing Belts
59
Industry Number - Timing Belts
826-D14M-100
Weight
2.43
Top Width
100 mm (3.94 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
826-D14M-100
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
826 mm (32.52 in)
Top Width
100 mm (3.94 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
59
Industry Number - Timing Belts
826-D14M-100
Weight
2.43
Number of Ribs
1
Temp. Range
-30 F to 160 F
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Material
Rubber
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Description
Top Width-100 mm (3.94 in)
Material-Rubber
Pitch Length-826 mm (32.52 in)