Double Sided 5M timing belts, 1025-D5M-200
  • Mfr # 1025-D5M-200
  • Zoro # G406414477
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1025 mm (40.35 in)
Number of Teeth - Timing Belts
205
Industry Number - Timing Belts
1025-D5M-200
Temp. Range
-30 F to 160 F
Banded Belt
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1025-D5M-200
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1025 mm (40.35 in)
Top Width
200 mm (7.87 in)
Height
0.21 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
205
Industry Number - Timing Belts
1025-D5M-200
Temp. Range
-30 F to 160 F
Banded Belt
No
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
3
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Number of Ribs
1
Storage Temp.
40F-100F
Description
Top Width-200 mm (7.87 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1025 mm (40.35 in)