Double Sided 5M timing belts, 1060-D5M-150
  • Mfr # 1060-D5M-150
  • Zoro # G606415601
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1060 mm (41.73 in)
Number of Teeth - Timing Belts
212
Industry Number - Timing Belts
1060-D5M-150
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1060-D5M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1060 mm (41.73 in)
Top Width
150 mm (5.91 in)
Height
0.21 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
212
Industry Number - Timing Belts
1060-D5M-150
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Material
Rubber
Weight
2.34
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F
Number of Ribs
1
Storage Temp.
40F-100F
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1060 mm (41.73 in)