Double Sided 5M timing belts, 1060-D5M-200
  • Mfr # 1060-D5M-200
  • Zoro # G306415611
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1060 mm (41.73 in)
Number of Teeth - Timing Belts
212
Industry Number - Timing Belts
1060-D5M-200
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Height
0.21 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1060-D5M-200
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1060 mm (41.73 in)
Height
0.21 in
Top Width
200 mm (7.87 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
212
Industry Number - Timing Belts
1060-D5M-200
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Material
Rubber
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Number of Ribs
1
Temp. Range
-30 F to 160 F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
3.12
For Use With
Heavy Duty General Application
Description
Top Width-200 mm (7.87 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1060 mm (41.73 in)