Double Sided 5M timing belts, 1090-D5M-200
  • Mfr # 1090-D5M-200
  • Zoro # G606416318
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1090 mm (42.91 in)
Number of Teeth - Timing Belts
218
Industry Number - Timing Belts
1090-D5M-200
Top Width
200 mm (7.87 in)
For Use With
Heavy Duty General Application
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1090-D5M-200
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1090 mm (42.91 in)
Top Width
200 mm (7.87 in)
Height
0.21 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
218
Industry Number - Timing Belts
1090-D5M-200
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Number of Ribs
1
Weight
3.2
Banded Belt
No
Description
Top Width-200 mm (7.87 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1090 mm (42.91 in)