Double Sided 5M timing belts, 1295-D5M-200
  • Mfr # 1295-D5M-200
  • Zoro # G306406831
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1295 mm (50.98 in)
Number of Teeth - Timing Belts
259
Industry Number - Timing Belts
1295-D5M-200
Material
Rubber
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1295-D5M-200
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1295 mm (50.98 in)
Height
0.21 in
Top Width
200 mm (7.87 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
259
Industry Number - Timing Belts
1295-D5M-200
Material
Rubber
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F
Number of Ribs
1
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Weight
3.8
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Description
Top Width-200 mm (7.87 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1295 mm (50.98 in)