Double Sided 5M timing belts, 1720-D5M-200
  • Mfr # 1720-D5M-200
  • Zoro # G206413618
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1720 mm (67.72 in)
Number of Teeth - Timing Belts
344
Industry Number - Timing Belts
1720-D5M-200
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1720-D5M-200
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1720 mm (67.72 in)
Height
0.21 in
Top Width
200 mm (7.87 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
344
Industry Number - Timing Belts
1720-D5M-200
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
5.04
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Number of Ribs
1
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F
Standards
RMA
Description
Top Width-200 mm (7.87 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1720 mm (67.72 in)