Double Sided 5M timing belts, 1780-D5M-100
  • Mfr # 1780-D5M-100
  • Zoro # G206414363
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1780 mm (70.08 in)
Number of Teeth - Timing Belts
356
Industry Number - Timing Belts
1780-D5M-100
Temp. Range
-30 F to 160 F
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1780-D5M-100
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1780 mm (70.08 in)
Top Width
100 mm (3.94 in)
Height
0.21 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
356
Industry Number - Timing Belts
1780-D5M-100
Temp. Range
-30 F to 160 F
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Number of Ribs
1
Banded Belt
No
Weight
2.61
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Description
Top Width-100 mm (3.94 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1780 mm (70.08 in)