Double Sided 5M timing belts, 1880-D5M-200
  • Mfr # 1880-D5M-200
  • Zoro # G606414420
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1880 mm (74.02 in)
Number of Teeth - Timing Belts
376
Industry Number - Timing Belts
1880-D5M-200
Top Width
200 mm (7.87 in)
Banded Belt
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1880-D5M-200
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1880 mm (74.02 in)
Top Width
200 mm (7.87 in)
Height
0.21 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
376
Industry Number - Timing Belts
1880-D5M-200
Banded Belt
No
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Weight
5.52
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Number of Ribs
1
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Description
Top Width-200 mm (7.87 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1880 mm (74.02 in)