  • Zoro # G006405844
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
405 mm (15.94 in)
Number of Teeth - Timing Belts
81
Industry Number - Timing Belts
405-D5M-150
For Use With
Heavy Duty General Application
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
405-D5M-150
Zoro #
G006405844
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
405 mm (15.94 in)
Height
0.21 in
Top Width
150 mm (5.91 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
81
Industry Number - Timing Belts
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
0.885
Temp. Range
-30 F to 160 F
Banded Belt
No
Material
Rubber
Standards
RMA
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Number of Ribs
1
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-405 mm (15.94 in)