Double Sided 8M timing belts, 1152-D8M-150
  • Mfr # 1152-D8M-150
  • Zoro # G306414607
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1152 mm (45.35 in)
Number of Teeth - Timing Belts
144
Industry Number - Timing Belts
1152-D8M-150
Material
Rubber
Standards
RMA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1152-D8M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1152 mm (45.35 in)
Top Width
150 mm (5.91 in)
Height
0.32 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
144
Industry Number - Timing Belts
1152-D8M-150
Material
Rubber
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F
Banded Belt
No
Number of Ribs
1
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Weight
3.33
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1152 mm (45.35 in)