Double Sided 8M timing belts, 1192-D8M-100
  • Mfr # 1192-D8M-100
  • Zoro # G206415667
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1192 mm (46.93 in)
Number of Teeth - Timing Belts
149
Industry Number - Timing Belts
1192-D8M-100
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1192-D8M-100
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1192 mm (46.93 in)
Height
0.32 in
Top Width
100 mm (3.94 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
149
Industry Number - Timing Belts
1192-D8M-100
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Features
Number of Ribs
1
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
Weight
2.29
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F
Description
Top Width-100 mm (3.94 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1192 mm (46.93 in)