Double Sided 8M timing belts, 1192-D8M-150
  • Mfr # 1192-D8M-150
  • Zoro # G506415664
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1192 mm (46.93 in)
Number of Teeth - Timing Belts
149
Industry Number - Timing Belts
1192-D8M-150
Height
0.32 in
Weight
3.44
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1192-D8M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1192 mm (46.93 in)
Height
0.32 in
Top Width
150 mm (5.91 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
149
Industry Number - Timing Belts
1192-D8M-150
Weight
3.44
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Material
Rubber
Number of Ribs
1
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1192 mm (46.93 in)