Double Sided 8M timing belts, 1312-D8M-150
  • Mfr # 1312-D8M-150
  • Zoro # G806401022
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1312 mm (51.65 in)
Number of Teeth - Timing Belts
164
Industry Number - Timing Belts
1312-D8M-150
Number of Ribs
1
Weight
3.78
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1312-D8M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1312 mm (51.65 in)
Height
0.32 in
Top Width
150 mm (5.91 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
164
Industry Number - Timing Belts
1312-D8M-150
Number of Ribs
1
Weight
3.78
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1312 mm (51.65 in)