Double Sided 8M timing belts, 1320-D8M-200
  • Mfr # 1320-D8M-200
  • Zoro # G606401154
Pitch Length - Timing Belts
1320 mm (51.97 in)
Industry Number - Timing Belts
1320-D8M-200
Material
Rubber
Number of Ribs
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1320-D8M-200
Pitch Length - Timing Belts
1320 mm (51.97 in)
Top Width
200 mm (7.87 in)
Height
0.32 in
Industry Number - Timing Belts
1320-D8M-200
Material
Rubber
Number of Ribs
1
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
5.08
Temp. Range
-30 F to 160 F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
No
Description
Top Width-200 mm (7.87 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1320 mm (51.97 in)