Double Sided 8M timing belts, 1352-D8M-150
  • Mfr # 1352-D8M-150
  • Zoro # G606405718
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1352 mm (53.23 in)
Number of Teeth - Timing Belts
169
Industry Number - Timing Belts
1352-D8M-150
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1352-D8M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1352 mm (53.23 in)
Height
0.32 in
Top Width
150 mm (5.91 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
169
Industry Number - Timing Belts
1352-D8M-150
Storage Temp.
40F-100F
Features
Number of Ribs
1
Material
Rubber
Standards
RMA
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F
Weight
3.9
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1352 mm (53.23 in)