Double Sided 8M timing belts, 1840-D8M-200
  • Mfr # 1840-D8M-200
  • Zoro # G506416357
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1840 mm (72.44 in)
Number of Teeth - Timing Belts
230
Industry Number - Timing Belts
1840-D8M-200
Number of Ribs
1
Top Width
200 mm (7.87 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1840-D8M-200
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1840 mm (72.44 in)
Top Width
200 mm (7.87 in)
Height
0.32 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
230
Industry Number - Timing Belts
1840-D8M-200
Number of Ribs
1
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Weight
7.08
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Description
Top Width-200 mm (7.87 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1840 mm (72.44 in)