Double Sided 8M timing belts, 2272-D8M-150
  • Mfr # 2272-D8M-150
  • Zoro # G506425595
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2272 mm (89.45 in)
Number of Teeth - Timing Belts
284
Industry Number - Timing Belts
2272-D8M-150
Number of Ribs
1
Standards
RMA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
2272-D8M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2272 mm (89.45 in)
Top Width
150 mm (5.91 in)
Height
0.32 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
284
Industry Number - Timing Belts
2272-D8M-150
Number of Ribs
1
Standards
RMA
Banded Belt
No
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F
Weight
6.56
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2272 mm (89.45 in)