Double Sided 8M timing belts, 2520-D8M-100
  • Mfr # 2520-D8M-100
  • Zoro # G306426464
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2520 mm (99.21 in)
Number of Teeth - Timing Belts
315
Industry Number - Timing Belts
2520-D8M-100
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2520-D8M-100
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2520 mm (99.21 in)
Height
0.32 in
Top Width
100 mm (3.94 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
315
Industry Number - Timing Belts
2520-D8M-100
Features
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F
Storage Temp.
40F-100F
Weight
4.85
Number of Ribs
1
Banded Belt
No
Material
Rubber
Standards
RMA
Description
Top Width-100 mm (3.94 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2520 mm (99.21 in)