Double Sided 8M timing belts, 2800-D8M-150
  • Mfr # 2800-D8M-150
  • Zoro # G006414532
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2800 mm (110.24 in)
Number of Teeth - Timing Belts
350
Industry Number - Timing Belts
2800-D8M-150
Temp. Range
-30 F to 160 F
Number of Ribs
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
2800-D8M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2800 mm (110.24 in)
Height
0.32 in
Top Width
150 mm (5.91 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
350
Industry Number - Timing Belts
2800-D8M-150
Temp. Range
-30 F to 160 F
Number of Ribs
1
Standards
RMA
Material
Rubber
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
7.98
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2800 mm (110.24 in)
Height-0.32 in
Number of Ribs-1