  • Zoro # G706424329
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
424 mm (16.7 in)
Number of Teeth - Timing Belts
53
Industry Number - Timing Belts
424-D8M-50
Weight
1.27
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
424-D8M-50
Zoro #
G706424329
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
424 mm (16.7 in)
Top Width
50 mm (1.97 in)
Height
0.32 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
53
Industry Number - Timing Belts
Weight
1.27
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Number of Ribs
1
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F
For Use With
Heavy Duty General Application
Description
Top Width-50 mm (1.97 in)
Material-Rubber
Pitch Length-424 mm (16.7 in)
Height-0.32 in
Number of Ribs-1
Pitch Length-424 mm (16.7 in)