  • Zoro # G006385160
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
1120K23
Number of Ribs
23
Top Width
3.22 in
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1120K23
Zoro #
G006385160
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Top Width
3.22 in
Pitch Length
112 in
Height
0.21 in
Details
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
Number of Ribs
23
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F