  • Zoro # G806386275
/ea
Key Features
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
386K20
Number of Ribs
20
Top Width
2.8 in
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
386K20
Zoro #
G806386275
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Top Width
2.8 in
Pitch Length
38.6 in
Height
0.21 in
Details
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
Number of Ribs
20
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F