  • Zoro # G206387476
/ea
Key Features
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
387K22
Number of Ribs
22
Top Width
3.08 in
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
387K22
Zoro #
G206387476
Dimensions
Top Width
3.08 in
Pitch Length
38.7 in
Height
0.21 in
Details
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
Number of Ribs
22
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
0.9
Temp. Range
-30 F to 160 F