  • Zoro # G906404954
/ea
Key Features
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
495K2
Number of Ribs
2
Top Width
0.28 in
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
495K2
Zoro #
G906404954
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Top Width
0.28 in
Pitch Length
49.5 in
Height
0.21 in
Details
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
Number of Ribs
2
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
0.1
Temp. Range
-30 F to 160 F