Timing Belt Model 101MXL1062 101 in Effective length and 1062 in Top Width
  • Mfr # 101MXL1062
  • Zoro # G507398577
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
10.1 in
Number of Teeth - Timing Belts
126
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
10.62 in
Industry Number - Timing Belts
101MXL1062
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
101MXL1062
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
10.1 in
Width - Timing Belts
10.62 in
Height
0.044 in
Inside Length
10.1 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
126
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
101MXL1062
Weight
0.38
Material
Rubber
Banded Belt
No
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F