Timing Belt Model 1048MXL106 1048 in Effective length and 106 in Top Width
  • Mfr # 104.8MXL106
  • Zoro # G607400514
Pitch Length - Timing Belts
10.48 in
Width - Timing Belts
1.06 in
Industry Number - Timing Belts
104.8MXL106
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
104.8MXL106
Pitch Length - Timing Belts
10.48 in
Width - Timing Belts
1.06 in
Inside Length
10.48 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
104.8MXL106
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
Weight
0.04
Temp. Range
-30 F to 160 F