Timing Belt Model 1048MXL1162 1048 in Effective length and 1162 in Top Width
  • Mfr # 104.8MXL1162
  • Zoro # G807400673
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
10.48 in
Width - Timing Belts
11.62 in
Industry Number - Timing Belts
104.8MXL1162
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
104.8MXL1162
Pitch Length - Timing Belts
10.48 in
Width - Timing Belts
11.62 in
Inside Length
10.48 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
104.8MXL1162
Banded Belt
No
Weight
0.43
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F