Timing Belt Model 1048MXL1287 1048 in Effective length and 1287 in Top Width
  • Mfr # 104.8MXL1287
  • Zoro # G707400810
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
10.48 in
Width - Timing Belts
12.87 in
Industry Number - Timing Belts
104.8MXL1287
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
104.8MXL1287
Pitch Length - Timing Belts
10.48 in
Width - Timing Belts
12.87 in
Inside Length
10.48 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
104.8MXL1287
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
0.48
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F